Tracey Emin’in Yatağı

Tracey Emin My Bed

1998 yılında sanat dünyası o malum ve eski soruyu bir kez daha soruyordu: “Sanat Nedir?” Tracey Emin’in gördüğünüz bu çalışmasıydı büyük tartışmalara yol açıp sanatın ne olduğunu sordurtan. Herkesin dağınık bir yatağı olabilir. Peki Tracey Emin’in yatağının bir sanat galerisinde sergilenmesini sağlayan neydi?

Tracey Emin bulunmuş nesnelerle entalasyon hazırlayan bir sanatçı. Bilmeyenleriniz için entalasyonu kısaca şöyle açıklayalım: Entalasyon ya da Türkçe karşılığı “Yerleştirme” geleneksel sanat eserlerinden farklı olarak bağımsız bir sanat eseri içermeyip belirli bir mekan için yaratılan, mekanın özelliklerini kullanıp irdeleyen, izleyicinin katılımının gereklilik olduğu bir sanat türü. Tracey Emin entalasyonlarının dışında çizim, battaniye yapımı gibi geleneksel kadın zanaatlerini de sanatına katıp özyaşamöyküsel bir üretimde bulunuyor. Toplumun kadın sanatçıdan beklediğine karşı bir tutumda bulunan Emin, en özel deneyimlerini iletiyor.

 

Yaptığım her şeyin kurgusu yapılıyor, her şey değerlendiriliyor ve son safhada ortaya çıkan ürün fazlasıyla hesaplanmış oluyor.

 

Tracey Emin My Bed

Çift kişilik yatak Tracey Emin’in muhtemelen depresyon geçirdiği dönemde günlerce yattıktan sonra bu durumda bırakılmış. Yatağın çevresinde boş votka şişeleri, lekeli yatak örtüleri, prezervatifler, izmaritler, kirli iç çamaşırları ve taytlar, polaroidler ve yumuşak beyaz bir oyuncak yer alır. Emin’in Londra’daki dairesinin video ve fotoğraflarından oluşan özgün entalasyon yaşamla sanat arasındaki ayrımı kasten belirsizleştirir. Bu bir itiraf mıdır? İçsel duyguların keşfi midir? Yoksa dünyadaki eşitsizlik ve çelişkilerin abartılı bir ifadesi midir? Tracey Emin’in çalışmasına bunun gibi pek çok soru sorulmuş.

1999’da Turner Ödülüne aday gösterilene dek büyük tartışmalara yol açan yapıttaki her şey çok dikkatli bir şekilde planlanmıştır. İnsanın yüzleşmek istemediği karanlık bir yüzünü gösteren yapıt her zaman çelişkili tepkiler aldı. Kişisel bir travmanın en açık en yalın ifadesi olan Tracey Emin’in “Yatağım” adlı çalışması Turner ödülünü alamadı. Fakat en çok konuşulan entalasyonlardan biri olmaya devam etti.

 

Kaynak: Susie Hodge, Beş Yaşındaki Çocuk Bunu Neden Yapamaz, Hayalperest Kitap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir