Xavier Dolan Filmografisi

Xavier Dolan

Sinemanın dahi çocuğu Xavier Dolan’ın son filmi “Alt Tarafı Dünyanın Sonu (It’s Only the End of the World)” gösteriledursun, biz yönetmenin filmografisine bir göz atalım.

Xavier Dolan I Killed My MotherXavier Dolan I Killed My Mother

I Killed My Mother (2009)

Xavier Dolan’ın 19 yaşında yönettiği yarı otobiyografik filmi “I Killed My Mother” bir anne oğul ilişkisine odaklanıyordu. 2009 Cannes Film Festivalinde filmin gösteriminin ardından sekiz dakika boyunca ayakta alkışlanan Dolan, “Dahi Çocuk” adını bu filmle aldı. Dört yaşından itibaren reklamlarda, filmlerde oyunculuk ve seslendirme yapan Dolan, filmde eşcinsel bir çocuğun annesiyle olan problemlerini ele aldı. Senaryosunu kendi yazdığı filmin başrolünü de kendi oynadı. Dolan bu filmiyle Queer Sinema’nın gözde isimlerinden oldu.

Heartbeats

Heartbeats (2010)

Xavier Dolan’ın ikinci filmi, “Tek gerçeklik mantık dışı bir aşktır.” cümlesiyle açılıyor. Heartbeats’de, Marie ve Francis’in aynı adama aşık olmasının sonucunda bozulan arkadaşlıklarının hikayesini izliyoruz. Aşık oldukları Nicolas ise, ikisine de arkadaşça davranıyor ve bu ikilinin aklında olanlardan pek haberdar değil. Müzikleriyle de adından söz ettiren film, “I Killed My Mother”ın yakaladığı başarıyı devam ettirdi.

Laurence Anyways

Laurence Anyways (2012)

“Laurence Anyways”, Laurence adında bir transeksüelin hayatının 10 yıllık bölümünü beyaz perdeye aktarıyor. Baş karakterimiz Fred’in kadın olmayı istediğini itiraf edişi, sevdiği kadınla ilişkilerinin değişimi, tüm bu süreç boyunca yaşadığı zorlukların hepsini kapsayan film, bir özgürleşme hikayesi anlatıyor. Dolan bu filmiyle, kimlik meselesini ele alıyor ve Queer Sinema’ya önemli bir katkıda bulunuyor.

Tom at the Farm

Tom at the Farm (2013)

Xavier Dolan “Tom at the Farm”la, üç dram filminden sonra seyirci karşısına ilk kez psikolojik gerilim türünde bir filmle çıktı. Sevgilisinin ölümünün ardından sevgilisinin ailesini ziyarete giden Tom’un hikayesi, yas ve ölüme odaklanıyor. Sevgilisinin annesi oğlunun eşcinselliğini bilmiyor, Tom da bu gerçeği gizlemeye çalışıyor. Fakat sevgilisinin abisi gerçeği biliyor ve Tom’a karşı sert bir tutum takınıyor. Abi ve Tom arasındaki ilişkinin değişimi ise, film boyunca seyirciyi diken üstünde tutuyor. Dolan’ın en az satılan filmi olan “Tom at the Farm”, birçok ülkede yasaklandığı için gösterime girmedi.

Xavier Dolan Momy

Momy (2014)

Laurence Anyways’ten sonra Xavier Dolan, kamera önünde olmadığı ikinci filmi Momy’de, problemli bir çocuk ile annesinin ilişkisini anlatıyor. İlk filmi “I Killed My Mother”ı tema olarak anımsatan filmde, “ideal” kavramı sorgulanıyor. İdeal anne ya da ideal çocuk… Toplumun sınırlarını çizdiği “ideal” kavramıyla hesaplaşan filmde yakın çekimler için 4:3’lük bir format tercih etmiş Dolan. Filmin çekim tekniğini tasarlarken, karakterlere daha yakından bakmanın bir yolu olarak portre formatının daha uygun olacağını düşünmüş. Üstelik bu teknik çaresizce hayatın içinde debelenen karakterlerin çıkışsızlıklarını da çok güzel yansıtmış.

Alt Tarafı Dünyanın Sonu

It’s Only the End of the World (2016)

Fransız oyun yazarı Jean-Luc Lagarce’nin 1990 tarihli tiyatro oyunundan uyarlanan filmin, senaristliğini ve yönetmenliğini Xavier Dolan yaptı. Şu sıralar ülkemizde gösterimde olan film, ölümcül bir hastalığa yakalanmış bir yazarın on iki yıldır görmediği ailesini ziyaret etmesini konu ediniyor. Onca yıl boyunca birikenlerin ortaya döküldüğü bu aile ziyareti duygu yüklü bir gerilim izleyeceğimizin ipuçlarını veriyor. Gaspard Ulliel, Lea Seydoux, Vincent Cassel, Nathalie Baye, Marion Cotillard gibi isimlerin yer aldığı filmi merak edenler, aşağıdaki videodan fragmanı izleyebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir