Siber Zorbalara Karşı Kendini Savunma Dersi -101-

Cyberbully

Son teknoloji kötülük günümüzün çok tartışılan konularından biri. İnternetin insan üzerindeki olumsuz etkilerinin kimliğe bürünmüş hali olan siber zorbalık olayları gün geçtikçe çoğalıyor. Buradan hareketle Ben Chanan “Cyberbully” filmini çekmiş. 2015 yapımı olan film aslında televizyon için çekilmiş. Altmış iki dakikalık film tek odada geçiyor. Game of Thrones’ta ünlenen Maisie Williams başrolde. Film genç bir kızın bilgisayarını hackleyen, film boyunca görmediğimiz bir kişi arasında geçiyor. Filmin diğer karakteri olan başroldeki kızın babası da yalnızca sesiyle var oluyor. Kızın bilgisayarını ele geçiren Hacker “siber zorbaların kurbanlarını” koruduğunu iddia eden, kahramanlığa soyunmuş biri. Elindeki kişisel bilgiler ve resimlerle kıza şantaj yapıyor. Onu bir takım eylemlere zorluyor.

Tek bir oda içerisinde geçen film akıcı bir kurguya sahip. Gerilim dozu ayarında tutulduğu için keyifle izlettiriyor. Ancak filmin kusuru, didaktik olmasından ileri geliyor. Belli ki, Ben Chanan bir sosyal mesaj vermek istemiş. Bu amaç dahilinde filmini çekmiş ve amacında da başarılı olmuş. Siber Zorbalar için gençlere savunma dersi vermiş. Karakterin ağzından afilli bir cümleyle de filmi bitirmiş. Ancak film, başına siber zorbalık gelen kızın duygularını, yaşadığı süreci yansıtmada başarısız. Maisie Williams öfkeleniyor, bağırıyor, üzülüyor, ağlıyor. Ancak filmin metni daha derine gitmek için izin vermiyor Williams’a. Bu süreci göstererek daha etkileyici kılınabilecek olan film, belki de “televizyon filmi” türünün yüklendikleri yüzünden böyle bir çuvallamada bulunuyor.

Cyberbully

Filmin önemli savlarından biri “Kimdir bu Siber Zorbalar?” sorusuna “Belki de sizsiniz! Hiç düşündünüz mü?” cevabını vermesi. Başroldeki kızımızın internette kendi hesabındaki ya da anonim hesaplarındaki eylemlerini bir bir gösteren Hacker, kızın eylemlerinin üzerini düşünmesini ve onun bir siber zorba olduğunu farketmesini sağlar. Hiç düşünmeden yalnızca eğlenmek amaçlı yaptığı eylemlerin içerdiği kötülüğe şaşıran karakterimizin ruh halleri öfkeden kedere, kederden çaresizliğe, çaresizlikten güce doğru bir evrim geçirir. Arkadaşlarından da gelen destekle eylemlerini -siber zorbalığını da- kabul edip onu intihar etmeye zorlayan Hacker’a karşı verdiği  psikolojik savaşı kazanır. Filmin finali kızın ben yoksam “Sen bir hiçsin!” diyerek bilgisayarı kapatıp babasını çağırmasıyla son bulur. Yani kız internette yayınlanacak olan kişisel bilgilerinin, resimlerinin -kızın çıplak resimleri film boyunca tehdit unsuru olarak kullanılıyor.- hayatını mahvetmeyeceğini, sevdiklerinin yine onunla olacağını, arkadaşlarının ona küsmeyeceğini anlar ve gerçek bir bağ için babasını çağırır. Film böyle keskin tezlerle katledilmiş olsa da, ele aldığı konudan dolayı önemli bir film haline geliyor. Belgesel film varsayılarak keyifle izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir