Yonca Karakaş’ın Evreni

Şeylerin Anatomisi

Yonca Karakaş’ın ilk kişisel sergisi “Şeylerin Anatomisi” 25 Şubat’a kadar Pg Art Gallery’de olacak. Karakaş, sergisinin odağına insan zihninin gelişimini ve dogmaları almış. İzleyicinin gerçeklik algısını zorlayan fotoğraflarında, çerçeve içinde etler, şekerden haçlar, dev ıstakozlar, donut’tan kolyeler, kusursuz tenler, göz temasıdan kaçınan android ve soğuk karakterler var. Yeni bir evren tasarımıyla karşımıza çıkan Karakaş karakterlerini şöyle tanımlıyor: “’Birilerine işaret etmiyorlar aslında, tanıdık değiller, bizleri anımsatıyorlar ama biz değiller, çünkü bizim gibi düşünmüyorlar ama yeryüzünün tüm bilgisine sahipler. Bu yüzden güvenilmez oldukları kesin’ gibi bir cevap ilginç olabilirdi belki ama bu değil. Sadece etrafımda gördüğüm sıradan insanları nasıl görmek istediğim ile ilgili bir durum bu. Var olan rutinden sıkılmış olmalıyım ki değiştirme gereği duyuyorum, bu yüzden kişisel sergimde etrafımdaki kişileri çekmeye çalıştım. Kendim de dahil anatomik olarak müdahale edilmiş tam 14 kare…”

Yonca Karakaş

John Locke’a göre insan zihni boş bir levhaydı. Öğrendiğimiz bilgiler zamanla bu levhaya işlenirdi. Yani doğuştan getirdiği bilgileri, yetenekleri yoktu insanın. Her şeyi öğrenerek ediniyorduk ve bu öğrenme sürecinde bizi özgürlüğümüzden eden dogmalara da sahip oluyorduk. Dogmalar ise insanın özüne ulaşmasını engelleyip zihnimizin önünde duvarlar oluşturuyordu ve insan görüntülerle oyalanıyordu. Karakaş tam da bu noktadan yola çıkarak alternatif bir evrende, insanların özgür zihin hallerini yansıtmaya çalışmış. Bunu yaparken de, tarih, felsefe, din, psikolojiden beslenmiş.

Şeylerin Anatomisi

“Fotoğraf çekerken büyük anlamlar oluşturabilecek miyim, bugün de mesaj verebilecek miyim? gibi bir duruma kendimi sokmaktansa içimden gelen her şeyi deniyorum. Sıkıştırılmış bir gerçeklik içinde yaşamaya çalıştığımız bu evrende hiçbir mesaj verme kaygısı içinde olmadan dilediğini yapabilme özgürlüğü; yaptığım işte bana ait içinde özgürce hareket edebileceğim bugünün bilgisinden ve normlarından uzak alternatif bir alan oluşturuyor.’ diyen Yonca Karakaş, felsefede “düşünen bilincin konusu olabilen, gerçekte var olmayıp yalnızca düşünülmüş olan her şey. Bilinçten yoksun varlık.” olarak tanımlanan ‘şey’e kendi gözünden bir şekil vermiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir