İki Frida’nın Hikayesi

Frida

Döneminin en etkili ve en ünlü ressamlarından Frida hayatını, ilişkilerini, acılarını, kendi deyimiyle “kendi gerçekliğini” resmediyordu. Frida hayatının en büyük kazasının genç kızken başına gelen otobüs kazası değil de, Diego Rivera olduğunu söylerdi. Meksika’nın meşhur ressamı Diego Rivera ile 1929’da evlenmişti. Çiftin aşkları da sadakatsizlikleri de ünlüydü. 1939 yılında Frida, Rivera’nın sadakatsizliklerinden dolayı ondan ayrıldı. Ancak çift bir sene sonra yeniden bir araya gelecekti. Frida bu arada “The Two Fridas(İki Frida)” isimli tablosunu resmetti.

Frida

“İki Frida” tablosu Frida’nın Rivera ile ilişkilerinin sürecini yansıtıyordu. Resim Frida’nın Rivera’ya olan duygularını, ayrılıklarını ve kendi kimliğinin anlamlarını yansıtıyor. Sağda Rivera’nın bildiği, evlendiği ve sevdiği Frida ve solda değişmiş Frida. Sağ taraftaki Frida geleneksel meksika kıyafetleri Tehuana içerisindedir. Sol tarafta oturan Frida ise, Viktorya dönemi beyaz, işlemeli, süslü İngiliz kıyafetleri giymiştir. Derli toplu saçları, özenli bir makyajı vardır. Yanyana oturan iki Frida el ele tutuşmuş ve bir damar yoluyla kalpleri birleşmiştir. Bu damarın çıkış noktası ise, sağdaki Frida’nın elinde bulunan küçük bir muskadır. Muskanın üzerinde Diego Rivera’nın fotoğrafı vardır. İki Frida, Diego’nun aşkıyla bağlanmaktadır birbirine. Damar aynı zamanda göbek bağını da çağrıştırır. Bu çağrışım Frida’nın Diego’yu çocuğu gibi gördüğünü anlatır.

 

Two Fridas

Sağdaki Frida, Rivera’nın saygı duyduğu, sevdiği Meksikalı Frida’dır. Soldaki Viktorya gelin kıyafeti içerisindeki Frida ise, Rivera’nın terk ettiği Frida’dır. Bu yüzden sağdakinin kalbi bir bütünken, soldakinin kalbi kesiktir. Kalbi kırılmıştır. Sağdaki Frida, diğer Frida’ya Diego’dan beslenen damarı iletmiş olsa da, bir ameliyat makası bu damarı kesmiştir. Bu kanayan damar Diego ile ayrılıklarının acısını simgelediği gibi aynı zamanda Frida’nın ameliyatlarını, sağlığı yüzünden aldırmak zorunda kaldığı bebeklere dair acılarını da simgeler.

Resim aynı zamanda Frida’nın kökenlerini de simgeler. Sağdaki Frida, annesinden ve Meksika’da yaşadığı dönemden gelen Meksika kökenidir. Soldaki Frida ise, Amerika ve Avrupa’da yaşadığı sonraki dönemi ve babasının Alman Yahudisi kökenlerini simgeler. Arka planda bulutlarla kaplı gökyüzü fırtınanın habercisidir. Frida’nın iç dünyasındaki huzursuzluğu ve karmaşayı yansıtır. Bu huzursuz fırtınada Frida’nın yanında olan yine kendisidir. Kendinden başka ona destek olan yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir