TEDxİstanbul ile Hayal Et!

TEDxİstanbul 2017

TED Talks’un Türkiye ayağı TEDxİstanbul konferansı bu yıl 1 Nisan’da Zorlu Psm sahnesinde olacak. Bu yıl “Dream/Hayal et” temasını işeyecek konferans iki oturumda gerçekleşecek. İlk oturum “Olmaz Böyle Şey”de, “Mutfağın Neşesi” Refika Birgül, yazar/mühendis Orhan Murat Bahtiyar, “Bir Rönesans Adamı” Doğan Kuban, fotoğrafçı Mehmet Turgut, “Gezgin Teyze” Ayşe Kurucu, gazeteci ve televizyoncu Aslı Şafak yer alacak. İkinci oturum “Bir Gün Bize Yetmez”de ise, müzisyen Simge Pınar, şarkı yazarı Harun Tekin, gönüllü eğitmen Gamze Tutan, girişimci akademisyen Tayfun Akın, komedyen Miray Akovalıgil, CNN Türk Anchor Nevşin Mengü olacak. Moderatörlüğünü İzzet Memi’nin yapacağı TEDxİstanbul’un davet metni ise şöyle:

Hepimizin irili ufaklı, gerçekleşmesi olağan ya da zor hayalleri olduğuna inanırız. Ayrı bir dünyaya giriş bileti sağlayan hayallerimiz başarabileceklerimizin de hudutlarını belirler bir yandan. En eski buluşlar ve en yeni teknolojiler de ihtiyaçlarımızdan değil hayallerimizden çıkma. Ne de olsa Einstein’in dediği gibi “Hayal kurmak bilgiden önemli.”

“Başımıza icat çıkarma!” geniyle bu topraklarda yetişen bizler için ise durum tamamen farklı. Türkiye’de yapılan bir araştırma açıkça ortaya koyuyor ki çocuklarımızın bile sadece yarısı hayal kuruyor. Çocukluğunda bile yeterince hayal kurmayan bizler, yetişkinliğe adım attığımızda hayal kurmayı hepten bırakıyoruz. Nüfusumuz gençleşirken hayallerimiz yaşlanıyor. 25 yaşına geldiğimizde başımızı sokacak bir ev ve bize para kazandıracak bir meslek sahibi olmak en kolektif “hayalimiz” oluyor.

Başarabileceğimiz işlerin büyüklüğünü imkan, zeka, para, eğitim ya da çevre unsurlarının belirlediğine inanmak istiyoruz. Ancak unutmayalım ki bugünümüz nasıl olursa olsun istediğimiz gelecek hayallerimizden yapılma. Hayal etmeyi tekrar öğrenmek, korkmadan hayal etmek, çocuklarımıza kendi hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir gelecek bırakmak zorundayız.

Birlikte büyük hayaller kurmak dileğiyle.

Detaylı bilgi almak isteyenler buraya tıklayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir