Avusturya’nın Mona Lisa’sı: “Adele Bloch – Bauer’in Portresi”

Adele Bloch - Bauer’in Portresi

Avusturya’nın Mona Lisa’sı olarak adlandırılan “Adele Bloch – Bauer’in Portresi” Klimt’in “Altın Dönem”inin en bilinen eserlerinden biri. Gustav Klimt, Viyana’nın akademik sanat çevrelerine karşı bir duruşla Viyana Sezesyonu’nu kurmuştu. Sezesyon’da kendisi gibi öncü ressamlarla birlikte, akademik sanatın klasik ve sınırlayan katı kurallarını bırakıp yeni deneylere girişmişti. “Altın Dönem” bu yeni arayışların sonucunda ortaya çıkmış, Klimt’in adını tüm dünyaya duyuran kendine has üslubunu geliştirdiği bir dönemi olmuştu.

Gustav Klimt’in babası altın işletmecisiydi. Klimt hem babasından hem de Revanna kiliselerinden etkilenerek altın üslubunu geliştirmişti. “Adele Bloch – Bauer’in Portresi” döneminde, “Mehr blech wie Bloch” olarak nitelendirilmiş. Blech pirinç demekti ve parayı ima ediyordu. Bu cümleyle söylenmek istenen, altın kaplı olmasından dolayı “Bloch’tan çok para” idi.

“Adele Bloch – Bauer’in Portresi” Viyana sosyetesinden sanayici Ferdinand Bloch – Bauer’in eşinin portresidir. Adele Bloch – Bauer, Viyana sosyetesinin köklü zengin Yahudi ailelerinden birine mensuptu. Adele üniversiteye gitmek ya da entellektüel bir meslek edinmek gibi arzuları olan bir kadındı. Ancak dönemin baskıcı toplum kurallarına boyun eğmek zorunda kalmış ve genç yaşta evlenmişti. Fakat entellektüel merakları onu sanat hamiliğine yöneltmiş, dönemin usta ressamı Klimt ile ailecek yakın ilişkiler kurmasına olanak sağlamıştı.

Resimde Adele’in yüzü ve elleri son derece gerçekçi bir şekildi betimlenmiştir. Adele’in sakat parmağı, ellerin kıvrımlı pozisyonu ile gizlenmiştir. Üzerindeki takılarla zengin bir görünüm sergileyen Adele’in çevresini saran altınla zenginliği pekiştirilmiştir. Zengin ve güçlü bir kadın imgesiyle resmedilen Adele’in duruşu ve bakışı ile zarafeti verilmiştir.

Resim İkinci Dünya Savaşı esnasında Bloch – Bauer ailesinden alınmış, Viyana Belvedere sarayına taşınmış. Eserin ismi Altınlı Kadın olarak değiştirilmiş, orijinal adındaki Yahudi referans ortadan kaldırılmış. Adele’in yeğeni Maria Altmann doksanlı yılların sonunda tabloyu geri almak için yasal sürece başvurdu. 1998 yılında davayı kazandı ve tablo Bloch – Bauer ailesine geri döndü. Daha sonra Maria Altmann tabloyu rekor bir ücret karşılığında New York’teki New Galerie’ye sattı. Halka açık sergilenen tablo günümüzde New Galerie’de görülebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir