Grant Wood’un “Amerikan Gotiği”

Amerikan Gotiği

Grant Wood’un 1930 tarihli “Amerikan Gotiği” adlı eseri Amerikan resim sanatının en bilinen ve en çok kopyası üretilen resmidir. Büyük Buhran dönemi resim sanatı, sürrealizme, soyut sanata doğru akarken Grant Wood, Amerika topraklarındaki yaşamı gerçekçi bir dille aktarmayı seçmişti. Regionalism (Bölgeselcilik) akımına dahil edilen Wood’un eserleri döneminin en bilinen eserleri arasına girmiş, Wood popüler bir isim olmuştu.

13 Şubat 1891 Iowa doğumlu Wood, Chicago Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde eğitim aldı. Burada gümüş takı tasarımı üzerinde çalıştı. 1920 – 1928 yılları arasında Avrupa’ya seyahatler yaptı. Fransa, Almanya ve İtalya’da resim sanatını yakından keşfetti. İzlenimcilik akımını inceledi. Amerika’ya döndüğünde kırsal yaşamın resimlerini yapmaya başladı. 1934 – 1941 yılları arasında doğduğu şehir Iowa’da bir sanat okulunda resim öğretmenliği yaptı. 41 yılında sekreteriyle yaşadığı ilişki sebebiyle okuldan atıldı. Bir yıl sonra karaciğer kanserinden 51 yaşında vefat etti.

 

Grant Wood

Wood, Iowa’da gördüğü beyaz bir evin Avrupa mimarisinden esinlenilmiş penceresini beğendiği için resmetmek istedi. Evi resmederken bu evde yaşamasını istediği insanları da resme yerleştirdi. Tamamen estetik odaklı bir yaklaşımla resmi tasarlamıştır fakat resim Amerika’lıları temsil eden bir resme dönüşür. Wood önce evin resmini yapar, sonra da karı – koca modeli olarak dişçisine ve kız kardeşine modellik yaptırır. “Amerikan Gotiği” Chicago Sanat Enstitüsü’nde yarışmaya katılır ve 3.lük ödülü alır. Resmin fotoğrafı gazetelerde yayımlanır. Iowa gazetesinde de yayımlanan resim büyük tartışmalara yol açar. Iowa şehrinin insanları resme itiraz eder. Resimdeki çiftin aralarındaki yaş farkı ahlaksızlık olarak görülür.

Wood’un resimde modellik yapan kız kardeşi baskıya dayanamayıp resmin bir karı kocayı değil, bir baba kızı tasvir ettiğini söyler. Wood’un kendisi de bu sözü destekler. Böylece ahlaksızlıkla yaftalanan resim bir anda azimle çalışan Amerikan aile modelinin tasviri olur. Esere ismini veren aslında geri planda duran evdir. Evin yukarı doğru yükselen çatı katı, “Gothic Revival” tarzındaki penceresi Wood’un zihninde Amerikan gotiğinin imgesidir. Estetik kaygıyla resmedilmiş ve bir şekilde Amerikan halkının ikonu haline gelmiş bu resimde bulunan ev bugün Iowa’nın en önemli turistik mekanlarından biri haline gelmiştir. Amerikan gotiği ev, ziyaretçiler tarafından görülebiliyor, hatta bahçesinde piknik bile yapılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir